Promocja na zawiasy Blum od 25 września
Już 25 września w hurtowniach meblarskich Drew-Trans II rusza akcja promocyjna dla stolarzy. Wystarczy kupić zawiasy Blum, aby za ...
Poznaj nowy wnętrzarski trend. Japandi łączy azjatycki minimalizm ze skandynawską miłością do natury. Sprawdź, jak styl japandi sprawdzi się w kuchni i w innych pomieszczeniach domu.
Hola, hola! Przecież zarówno Japończycy, jak i Skandynawowie są równie mocno przywiązani do przyrody. A wnętrza ich mieszkań i domów od zawsze wyróżniają się prostotą – czy pomyślałeś w ten sposób po przeczytaniu wstępu do tego wpisu? Jeśli tak, to masz pełną rację.
Zwróć jednak uwagę, że wnętrza typowego domu w Japonii czy Skandynawii znacznie się różnią. Minimalistyczny dom w Szwecji będzie wyglądać inaczej niż urządzone równie prosto mieszkanie w Tokio lub innym japoński mieście.
Różnica dotyczy spojrzenia na minimalizm oraz otaczającą mieszkańców naturę. I to pomimo tego, że urządzając minimalistyczne wnętrza mieszkańcy północnej Europy i Azjaci sięgną po te same materiały. W ich wnętrzach nie zabraknie drewna. Może pojawić się kamień, a całość uzupełnią elementami z ceramiki, płótna lub papieru.
Mówi się, że nowoczesny świat bardzo się skurczył. Podróże są coraz szybsze. Zamiast miesiącami płynąć statkiem, można wsiąść do samolotu i po kilkunastu godzinach lotu być na drugim końcu świata.
Nic więc dziwnego, że tak szybko jak się przemieszczamy, równie szybko poznajemy inne kultury, czerpiemy z nich lub zaczynamy je zmieniać. Właśnie tak powstało japandi style.
Chociaż nazwanie japandi jedynie stylem wnętrzarskim jest pewnym uproszczeniem.
Ponieważ japandi to nie tylko połączenie japońskiego minimalizmu ze skandynawską prostotą i miłością do natury. Japandi to również sposób na życie.
Z japandi często łączone jest określenie decluttering. W dosłownym tłumaczeniu oznacza oczyszczanie. Rozumiane jest jednak nie tylko jako wycieranie kurzu i szorowanie podłogi, ale także jako usuwanie z domów niepotrzebnych przedmiotów.
Spójrzmy na skandynawskie wnętrza. Nie ma w nich wielu niepotrzebnych szpargałów. Są wygodne, czasem i wielofunkcyjne meble, wykonane z naturalnych materiałów. A w japońskich domach? Jest podobnie. Jeśli pojawiają się ozdoby, to w ograniczonej liczbie. Lepiej jeden, elegancki przedmiot niż wiele zajmujących dużo miejsca i zaburzających przestrzeń.
Dlatego w Polsce określenie decluttering tłumaczone jest często jako odgracanie. Po gruntownych porządkach można zacząć urządzać wnętrza w stylu japandi.
W trendzie japandi dominują naturalne kolory, popularne w skandynawskich i japońskich wnętrzach:
Wszystkie barwy, używane podczas aranżacji wnętrz w stylu japandi, mają stonowane odcienie. Nie ma tu bardzo jasnych bieli, a czerń lub żywe kolory pojawia się tylko w formie niewielkich dodatków lub akcentów kolorystycznych.
W stylu japandi meble są proste, ale eleganckie, nowoczesne i funkcjonalne. Wykonane głównie z naturalnych materiałów. Dominuje drewno i materiały drewnopochodne takie jak laminowane płyty meblowe z dekorami imitującymi m.in. lokalne drewno.
Modnym rozwiązaniem są skórzane tapicerki sof i kanap lub fotele plecione z trawy morskiej czy wikliny. Sprawdzą się też płócienne obicia czy poszewki poduszek.
Naturalne materiały mają też znaczenie w przypadku dodatków. We wnętrzach japandi dobrze wyglądają ceramiczne misy z szyszkami lub szklane wazony z gałęziami znalezionymi nad brzegiem morza. Zamiast bukietu kwiatów lub kwitnącego storczyka wystarczy gałąź kwitnącej jabłoni czy wiśni.
Ponieważ japandi wyróżnia się nie tylko naturalnością, ale również nowoczesnością, we wnętrzach sprawdzą się też meble i dodatki o geometrycznych kształtach. Może być to prostokątny stolik kawowy lub duże, okrągłe lustro w prostej ramie.
Jak już wspominaliśmy, kuchnię w stylu japandi można urządzić na przykład w bieli. Nie musi być to jednak typowa biała kuchnia. Zresztą w jednym z naszych poprzednich wpisów prezentowaliśmy różne aranżacje białej kuchni, w których pojawiały się również marmur czy czerń.
Podobnie jest w białej kuchni japandi, w której mogą być zamontowane jasne fronty szafek kuchennych w delikatnych odcieniach szarości lub beżu. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie płyt meblowych drewnopodobnych imitujących bielone drewno. Takie materiały stają się coraz bardziej popularne. Pojawiają się nie tylko stylu japandi, ale też w typowych skandynawskich wnętrzach lub minimalistycznych aranżacjach.
Kuchnia japandi może być też wykonana z innych materiałów. Niebielone, ale jasne drewno można połączyć z jednobarwnymi materiałami meblarskimi. Sprawdzą się beżowe i zielone płyty meblowe, laminaty czy ścianki przyblatowe. Istotny jest dobór odpowiednich barw oraz odcieni materiałów.
Dekory wszystkich materiałów Pfleiderer w kolorach pasujących do stylu japandi znajdziesz na naszej stronie w dziale Meblarstwo. A próbniki płyt meblowych, blatów i innych produktów możesz obejrzeć w hurtowniach Drew-Trans II w Chojnicach, Pile, Starogardzie Gdańskim i Czarnej Wodzie.
Już 25 września w hurtowniach meblarskich Drew-Trans II rusza akcja promocyjna dla stolarzy. Wystarczy kupić zawiasy Blum, aby za ...
Od 1 lipca firma Pfleiderer Polska nazywa się WOODECO. Oferta produktowa nie ulega zmianie. Tak samo jak lokalizacja fabryk w ...
Wystarczy zaprojektować szuflady w internetowym konfiguratorze Blum, zamówić już wstępnie zmontowane i zamontować w korpusie....