fbpx

Płyta gipsowo-włóknowa Fermacell

Płyta gipsowo-włóknowa Fermacell

Płyty Fermacell chociaż na pierwszy rzut oka bardzo przypominają tradycyjne płyty gipsowo-kartonowe, to znacząco się od nich różnią. Produkowane są z wyższej jakości materiałów. Posiadają znacznie większą nośność i stabilność. Zapewniają izolację akustyczną i regulują wilgotność powietrza w pomieszczeniu – wchłaniają nadmiar pary wodnej, aby odparować go, gdy powietrze będzie ponownie suche.

Łatwy i szybki montaż płyt Fermacell

Standardowe płyty gipsowo-kartonowe muszą być montowane na metalowych stelażach. Ich budowa kosztuje i pochłania godziny pracy. W przypadku płyt Fermacell nie ma tego problemu. Mogą być one przytwierdzone bezpośrednio do konstrukcji nośnej i to za pomocą klamer (zszywek).

A to nie jest koniec zalet płyt gipsowo-włóknowych Fermacell. Ponieważ służą one  jednocześnie jako płyty konstrukcyjne i wykończeniowe.

Płyty Fermacell z recyklingu i certyfikatami

Płyty gipsowo-włóknowe produkowane są – jak zresztą wskazuje sama nazwa – z gipsu i włókna celulozowego. W przeciwieństwie do zwykłych płyt gipsowo-kartonowych, płyty Fermacell wytwarzane są z materiałów pochodzących z recyklingu. Ma to korzystny wpływ nie tylko na środowisko naturalne.

Płyty gipsowo-włóknowe Fermacell charakteryzują się jednorodną strukturą, są stabilne oraz odporne na obciążenia mechaniczne. Posiadają 1 i 2 klasę użytkowania, zgodnie z normą DIN EN 1995-1. Dlatego mogą być nie tylko znacznie lepszą alternatywą dla tradycyjnych płyt gipsowo-kartonowych, ale są też dobrym zamiennikiem dla płyt drewnopochodnych.

Instytut Biologii Budowlanej w Rosenheim potwierdził, że płyty gipsowo-włóknowe posiadają pozytywne właściwości pod względem biologii budowlanej. Zaś renomowany Eco-Instytut w Kolonii przyznał płytom certyfikat Produkt o niskiej emisji.

Zalety płyt gipsowo-włóknowych Fermacell:

 • izolacja akustyczna,
 • ochrona przeciwogniowa – właściwości przeciwpożarowe,
 • regulują wilgotność powietrza w pomieszczeniu (klasa adsorpcji pary wodnej WS II),
 • wysoka nośność – dochodząca aż do 50 kg,
 • szybka i łatwa obróbka,
 • wysoka stabilność,
 • mniejsze zużycie materiału w porównaniu do płyt gips-karton,
 • montowane bezpośrednio do konstrukcji nośnej,
 • łatwy i tańszy transport,
 • produkowane z materiałów pochodzących z recyklingu,
 • nie zawierają klejów i formaldehydu,
 • neutralne ekologicznie.

Zastosowanie płyt Fermacell gipsowo-włóknowych:

Płyty gipsowo-włóknowe mogą być używane jako nośne i usztywniające elementy budowlane. Montowane są również jako poszycie i okładzina elementów konstrukcyjnych

 • ściany działowe (nośne lub nienośne) z metalową lub drewnianą konstrukcja nośną,
 • ściany działowe w mieszkaniach, domach i biurach – nośne lub nienośne,
 • ściany pożarowe – nośne lub nienośne,
 • ściany zewnętrzne – nośne z drewnianą konstrukcja nośną,
 • obudowy i poszycie ścian,
 • ściany osłonowe,
 • suchy tynk,
 • stropy podwieszane,
 • poszycie stropów,
 • jastrychy – poszycie stropów, ścian skośnych i skosów dachowych.

Rodzaje płyt gipsowo-włóknowych Fermacell

Standardowe płyty gipsowo-włóknowe Fermacell sprzedawane są w wielu rozmiarach – od 1 500 x 1 000 x 10 mm do 3 000 x 1 250 x 18 mm. Dostępne są również inne warianty płyt gipsowo-włóknowych, które mają inne parametry, a także rozmiary. Są to:

Płyta paroodporna Vapor

Jest to płyta polecana do pomieszczeń wilgotnych o właściwościach przeciwpożarowych. Redukuje przenikanie pary wodnej dzięki zastosowaniu kaszerowania. Użycie tej płyty pozwala na rezygnację z dodatkowych materiałów o tym samym działaniu w konstrukcjach ścian szkieletowych.

Płyta ogniotrwała / ognioodporna Firepanel A1

Jednorodna płyta gipsowo-włóknowa zawiera dodatek włókien celulozy oraz włókien niepalnych. Przeznaczona jest do wykonywania suchej zabudowy wewnątrz budynków. Zamontowana na ścianach i stropach stanowi element ochrony przeciwpożarowej. Polecana jest do montażu na ścianach szkieletowych, jako obudowa ścian, ścianek szybów oraz stropów z drewnianymi belkami.

Płyta Fermacell z krawędzią TB

To wyjątkowe płyty o lekko skośnej powierzchni oraz ściętych krawędziach. Dostępne są płyty z dwiema lub czterema krawędziami typu TB. Produkt polecany jest do montażu na wewnętrznych ścianach działowych oraz jako poszycie stropów i skosów dachowych. Płyty Fermacell z krawędzią TB są szybkie w montażu, zaś 2/3 środków mocujących można zasłonić już podczas jednego etapu szpachlowania spoiny.

Płyta kompozytowa

Materiał budowlany będący połączeniem dwóch płyt – to jest płyty gipsowo-włóknowej oraz płyty wykonanej z materiałów drewnopochodnych. Może być montowana w wilgotnych pomieszczeniach. Ma właściwości przeciwpożarowe. Sprzedawana jest w wielu formatach.

Elementy podłogi dachowej pióro - wpust

Dostępne są w poręcznym formacie 100 x 50 cm. Można je łatwo i szybko ułożyć oraz szczelnie połączyć, dzięki zastosowaniu krawędzi typu pióro – wpust.

Elementy podłogi dachowej składają się z dwóch części – płyty gipsowo-włóknowej o grubości 10 mm i płyty z twardej pianki EPS DEO 150 WLG 035 o grubości wynoszącej do 210 mm. O ile płyta Fermacell zapewnia ochronę przed wilgocią, to płyta wykonana z pianki posiada właściwości termoizolacyjne. 

Elementy podłogi dachowej pióro – wpust polecane są do wykonania tzw. podłogi dachowej na najwyższej kondygnacji budynku. Przy ich użyciu można również zamienić budynek gospodarczy w ciepłe, suche i przytulne mieszkanie.

Nie tylko płyty gipsowo-włóknowe. Nie zapomnij o akcesoriach

Prawidłowy montaż płyt gipsowo-włóknowych wymaga zastosowania odpowiednich materiałów. Ale nie tylko! Aby montaż był skuteczny, trzeba zaopatrzyć się we właściwe zszywki (klamry) lub wkręty – zależnie od rodzaju płyt.

Do ukończeniu montażu płyt Fermacell niezbędne są również kleje, masy szpachlowe i taśmy. Wszystkie posiadamy w ofercie Drew – Trans II. Nasi przedstawiciele handlowi z przyjemnością doradzą Państwu co wybrać oraz jaka ilość akcesoriów jest niezbędna do przeprowadzenia prawidłowego montażu.