fbpx

Podbitka dachowa

Podbitka dachowa

Drewniana podbitka jest materiałem wykończeniowym. Dlatego tak ważne jest, aby wybrać podbitkę wysokiej jakości, która nie straci swoich walorów estetycznych wraz z kolejnymi latami użytkowania.

A trzeba pamiętać, że podbitki, tak jak pokrycia dachowego, nie wymienia się co kilka lat. Powinna ona wytrzymać w bardzo dobrym stanie równie długo, co sam dach.

Drewniana podbitka dachowa

Podbitka dachowa na 10, 20 lat lub więcej? Może uważasz, że to niemożliwe. Ależ skąd! Pierwszy krok to wybór odpowiedniej podbitki dachowej. Na polskim rynku dostępny jest ogrom materiałów budowlanych i wykończeniowych. Jednak na szczególną uwagę zasługuje drewniana podbitka dachowa. Żeby była trwała i estetyczna powinna być wykonana z surowca wysokiej jakości. Wybór jest prosty – to podbitka dachowa produkowana ze świerku syberyjskiego i skandynawskiego.

Drewnianą podbitkę trzeba pokryć odpowiednim impregnatem. Przy jego wyborze należy zwrócić uwagę na ilość warstw, które trzeba nałożyć, czas schnięcia oraz wytrzymałość. Użycie drewnianej podbitki pozwala na użycie impregnatu o dowolnej barwie – zbliżonych do naturalnej kolorystyki drewna, w różnych odcieniach brązów i szarości oraz coraz popularniejszej bieli.

Drewniana podbitka dachowa dostępna jest w rozmiarach:

  • przekroje: 14 x 121, 14 x 146, 19 x 146, 19 x 121,
  • długość od 3 do 6m.

Nasi Klienci najczęściej wybierają drewnianą podbitkę dachową o długości 6 m. Ponieważ taki materiał można sprawnie zamontować, szybko zakrywając przy tym dużą część dachu.

Montaż podbitki dachowej

Sposób przymocowania podbitki dachowej zależy od rodzaju konstrukcji dachowej. Zazwyczaj podbitka przytwierdzana jest do krokwi wysuniętych poza ściany dachu. Powinna być montowana równolegle do połaci dachu lub prostopadle do ściany budynku. W pierwszym przypadku można wykonać podbitkę z trochę cieńszych desek, ponieważ będą one mniej narażone na działanie czynników atmosferycznych – szczególnie deszczu, gradu i śniegu.

Gdy podbitka dachowa przytwierdzona jest do krokwi w taki sposób, że znajduje się prostopadle do ściany, konieczne jest użycie grubszych desek. Dzięki temu podbitka będzie bardziej odporna na czynniki atmosferyczne. Podobnie jest, gdy konstrukcja dachu składa się z dolnego pasa prefabrykowanych wiązarów. Ponieważ również wówczas podbitkę trzeba przymocować poziomo, a nie pod kątem.

Możliwe jest też zamontowanie podbitki na specjalnie przygotowanym do tego ruszcie. Zazwyczaj taki montaż odbywa się dopiero po otynkowaniu i pomalowaniu budynku.